Image default
Bota Islame Headline Lajme Uncategorized

Egjiptiani “Agjent i Hamasit” maskohet si një arab për të krijuar përqarje mes Palestinezve dhe Sauditëve

Një video e një njeriu nga Arabie Saudite duke upërzënë dhe rrahur në xhaminë e Palestinës Al-Aksa është përhapur me të madhe këto ditë në rrjetet sociale, e cila ishte një video eksperiment e bërë nga një aktivist Egjiptian i supozuar si “agjent i Hamasit” për të krijuar përçarje në raportet mes Palestinezve dhe Sauditëve.

مرتزق فلسطيني من حماس ينتحل شخصية مواطن سعودي وينادي بالتطبيع مع اسرائيل في مسرحية مكشوفة ومفضوحة من اعداد قطر وتنفيذ المرتزقة من حماس لايهام المتابع بأن السعودية تريد التطبيع كذباً وزوراً

.

.

أتمنى المساهمة في النشر لفضح هذه المؤامرة الخبيثة التي لا تنطلي الا على المغفلين pic.twitter.com/aZXKSjhAZL

— الجــنرال (@ALgenral1818) July 22, 2019

Menjëherë pasi video u përhap me të madhe në rrjetet sociale, akvistët Saudit dhe blogerët vunë në pikëpyetje identitetin e tij dhe prejardhjen e familjes së tij – e cila është një pikë themelore për të njohur identitetin e vërtetë të një personi në rajonet arabe.

Sipas një aktivisti saudit, Dr Yousef Zahrani, i njëjti person kreu eksperiment social të njejtë në Turqi.

They wanted it that way. This is the same guy but in Turkey. It is a dirty game anyway. pic.twitter.com/GGQ0nplyA3

— Dr Yousef Zahrani (@zahrani999) July 22, 2019

Well, he certainly was perceived as a Saudi by the locals!

— Irina Tsukerman (@irinatsukerman) July 22, 2019

Shumica e aktivistëve sauditë kanë arritur në përfundimin se personi në video nuk mund të jetë shtetas saudit, pasi Arabia Saudite nuk e njeh Izraelin si shtet për okupimin e paligjshëm të Palestinës dhe asnjë qytetar saudit nuk lejohet të vizitojë Izraelin që ka një pasaportë saudite . Rasti i ngjashëm është edhe me Pakistanin.

Për më tepër, Arabia Saudite është një nga ofruesit më të mëdhenj të ndihmës për popullin palestinez. Arabia Saudite ka dhuruar më shumë se 480 milionë dollarë që nga viti 2002 si një mbështetje monetare ndaj Autoritetit Palestinez dhe ka mbështetur refugjatët palestinezë duke kontribuar në Agjencinë e Ndihmës dhe Punësimit të OKB-së (UNRWA)./KohaIslame.com/

Related posts

Në Izrael zbulohen rrënojat e një prej xhamive më të vjetra në botë

admin

Hutbeja e parë e xhumasë pas 86 vitesh: Ajasofja, vendi i respektit ndaj besimeve dhe përvojës së bashkëjetesës

admin

“Inteligjenca e re emocionale do të na shpëtojë”

admin